Görme Engelliler

Okulumuzun Tarihi

 

Okulumuz 1973–1974 Öğretim Yılında Konya’nın Parsana Semtinde iki katlı 15 derslikli olarak yapıldı.

 

6 Eylül 1973 tarihinde çevresinde bulunan “Nesrin ve Ayşegül Kardeşler İlköğretim Okulu’nun inşa halinde olması nedeniyle o okulun öğrencilerini de bünyesine alarak üçlü eğitim-öğretime başladı.

 

620 m2’ye oturan okulumuzun tüm masrafları değerli iş adamı Ahmet Hazım ULUŞAHİN tarafından karşılanmıştır. Okul Müdürü Mevlüt SARGIN’ın büyük gayretleri ile 1975 yılında okulumuzun ihata duvarı çevrilmiş, 250 m2’si ağaçlandırılmıştır.

 

Okul bahçesine A. Hazım ULUŞAHİN’in eşi merhum Naciye ULUŞAHİN adına bir çeşme yaptırılmıştır. 1978 yılında velilerimizin katkılarıyla okulumuza kalorifer tesisatı yaptırılmıştır.

 

Okulumuzun güneyine iki katlı altı derslikli yeni bir bina ve spor salonu Devlet-Vatandaş İşbirliği ile yapılarak 1991–1992 Eğitim Öğretim yılında hizmete açılmıştır.

 

1999 yılında Bakanlığımızın katkıları ile iki adet bilgisayar sınıfı kurulmuştur.

 

2004 Öğretim Yılından itibaren sınıf ve salonlar duvarları fayansla kaplanmıştır. D Girişe Çok Amaçlı Salon, İş Eğitimi Atölyesi yapılmıştır. Kantin okul bahçesine çıkarılmıştır. Okul bahçesi asfaltlanmış ve bahçe düzeni yapılmıştır.

 

2005 yılında okul-aile birliğinin katkıları ile D giriş bodrum kata modern fen laboratuarı yaptırılmıştır.

 

2006 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla Avrupa Yatırım Bankası aracılığıyla bilgisayar laboratuarımızın birisi yenilenerek Bilişim Teknolojileri Sınıfı kurulmuştur.  A Girişe de Resim Atölyesi kurulmuştur. 16 kameralı güvenlik kamerası sistemi oluşturulmuştur.

 

2007 yılında okulumuz arka bahçesinden geçen kalorifer boruları okul içine alınarak enerji tasarrufu sağlanmıştır. D giriş bodrum kata havalandırma tertibatı yaptırılmıştır. Spor salonunun karoları ve ısınma sistemi yenilenmiştir.

 

2008 yılı yaz tatilinde A, B ve C giriş tuvalet ve lavabolarının pis su/temiz su tertibatı komple yenilenmiş, fayans ve seramikleri de komple yeniden döşenmiştir. 16 Kameralı olan güvenlik kamerası 24 kameraya çıkarılıp ağ kabloları ve güvenlik kamera kabloları yeniden çekilmiştir.

 

2009 yılı yarıyıl tatilinde okul arka bahçesi Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlenmiştir. Öğretmenler Odası genişletilmiş ve öğretmenlerimize layık örnek bir şekilde düzenlenmiştir. Spor Salonunun çatısı İl Özel İdaresi tarafından bakımı ve tadilatı yaptırılmıştır.

 

Ayrıca “Kendi Bilişim Araçlarını Kendin Al” kampanyasıyla sınıflarımızın projeksiyon ihtiyaçları karşılanmıştır.

 

2009 yılı yaz tatilinde tören alanının yeri değiştirilmiş modern bir tören alanı yaptırılmış. Spor salonunun sahne yeniden düzenlenmiştir,  Büyükşehir Belediyesini de katkılarıyla bahçe düzeni yeniden planlanmıştır.

 

2010 ve 2011 yıllarında Selçuklu Belediyesi tarafından toplam 14 adet akıllı tahta bağışlanmıştır. Lavabolara sensörlü su kesici ve sensörlü lamba takılarak su ve elektrik tasarrufu sağlanmıştır.

 

2013-2014 eğitim öğretim yılında okulumuz İmam Hatip Ortaokuluna dönüştürülmüştür.

 

2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında halen İmam Hatip Ortaokulu olarak; 24 derslik, 1 müdür, 3 müdür yardımcısı ve 68 öğretmen ile eğitim öğretime devam etmektedir.